Obecnie małżeństwa zawierane pomiędzy obywatelami różnych krajów nie są niczym nadzwyczajnym, jednak gdy dany związek nie przetrwa, pojawia się pytanie o to, jakie kroki podjąć, by rozwieść się z cudzoziemcem lub cudzoziemką. Okazuje się, że w większości przypadków sprawa rozwodowa może odbyć się przed polskim sądem.
Aby złożyć pozew o rozwód z cudzoziemcem w polskim sądzie, należy spełniać jeden z następujących warunków:
- ostatnim miejscem zamieszkania lub pobytu zwykłego obojga małżonków była Polska, a jedna ze stron nadal tu mieszka;
- powód ma obywatelstwo polskie i mieszka w Polsce od min. 6 miesięcy;
- powód mieszka w Polsce od min. roku.
Zasada ta ma zastosowanie zarówno przy rozwodach z cudzoziemcami spoza Unii Europejskiej, jak i z jej obywatelami. Trzeba jednak pamiętać, że duże znaczenie ma data wpłynięcia wniosku. Jeżeli pozew o rozwód złożą oboje małżonkowie i każdy w innym kraju, sprawą zajmie się ten sąd, do którego pozew został złożony wcześniej.
Jednak ustalenie, że rozwód odbędzie w Polsce, nie oznacza, że sąd automatycznie zastosuje do niego polskie prawo – warto zatem uważnie przeanalizować tę kwestię z zatrudnionym pełnomocnikiem. Wsparcie doświadczonego w sprawach rozwodowych adwokata pozwoli bowiem przygotować się na każdą ewentualność związaną z niekiedy skomplikowanym charakterem rozwodów z cudzoziemcami.
Jakie dokumenty trzeba załączyć do pozwu o rozwód z obcokrajowcem?
Podobnie jak w przypadku innych spraw rozwodowych, do pozwu należy dołączyć m.in.:
- akty małżeństwa i urodzenia wspólnych dzieci,
- zaświadczenie o zarobkach obojga małżonków,
- ewentualnie inne dowody w sprawie.
Jeśli małżeństwo zawarto za granicą, potwierdzający jego zawarcie dokument musi być przetłumaczony na język polski. Tak samo przetłumaczyć trzeba akt urodzenia wspólnych dzieci, jeśli wystawił go zagraniczny urząd.