Separacja orzekana jest, gdy pomiędzy małżonka nastąpi zupełny, ale nie trwały rozkład pożycia. Wyrok orzekający separację ustala rozdzielność majątkową, a małżonkowie mają możliwość zniesienia separacji i powrotu do wspólnego życia. Jakie funkcje pełni separacja? Kiedy może zostać orzeczona? W jakich sytuacjach stanowi alternatywę dla rozwodu?
Funkcje separacji
W odróżnieniu od rozwodu separacja nie powoduje trwałego rozwiązania małżeństwa. Następuje ona wtedy, gdy pomiędzy małżonkami zostały zerwane więzi duchowe i fizyczne, a także wtedy, gdy małżonkowie zamieszkują osobne lokale i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. Funkcją separacji jest pojednanie małżonków. Okres rozłąki może pozwolić spojrzeć z dystansu na dotychczasowe konflikty i doprowadzić do pojednania albo utrwalić decyzję o rozstaniu.
O czym orzeka sąd przy separacji?
W pierwszej kolejności tym czy ustalać ją z winą czy bez. Podobnie jak przy rozwodzie, gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, kontaktach i alimentach.
Kiedy separacja jest alternatywą dla rozwodu?
Separacja jest alternatywą dla rozwodu, kiedy rozkład pożycia jest zupełny, ale nie trwały, co może rokować szansę na powrót małżonków do wspólnego pożycia w przyszłości. Sąd orzeka o separacji, jeśli nie dostrzega trwałego rozpadu małżeństwa, a także jeśli nie widzi negatywnych przesłanek wynikających z orzeczenia, dotyczących przede wszystkim małoletnich dzieci. Wskutek separacji, tak jak wskutek rozwodu, nie może ucierpieć ich dobro.