Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, którzy mają obowiązek współdziałać w zakresie opieki nad dziećmi. Czasem zdarza się, że rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej lub przeciwnie – nie interesuje się dzieckiem.
W takiej sytuacji jest możliwość sądowego ograniczenia drugiemu z rodziców władzy rodzicielskiej do podejmowania ściśle określonych decyzji dotyczących dziecka.
Za pośrednictwem sądu można pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej. Wniosek ten musi mieć podstawy, takie jak np.: długotrwała emigracja, ciężka choroba, w tym psychiczna, osadzenie w zakładzie karnym, uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.
Adwokat do spraw rodzinnych oceni, czy są podstawy do wystąpienia z wnioskiem o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej i w jakim zakresie.
Sposób sprawowania władzy rodzicielskiej może być uregulowany w drodze porozumienia zawartego przed mediatorem. Możecie wtedy każdą sprawę związaną z dzieckiem ustalić w sposób jaki Wam odpowiada. Najważniejsze, że ugoda spisana przez mediatora, zatwierdzona przez sąd ma moc wyroku. Zapraszam na mediację.
Zapraszam na spotkanie. Doradzę Ci również, co zrobić w sytuacji, gdy drugi rodzic odmawia zgody na podjęcie ważnej decyzji dotyczącej dziecka.