Czas trwania obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci nie jest ograniczony wiekiem dziecka. Nie kończy się też gdy dziecko osiągnie jakiś poziom edukacji. Co zatem musi się zadziać by zniknęły alimenty na dziecko? Jest to osiągnięcie przez dziecko możliwości samodzielnego utrzymania się.
Jeśli chcesz by wyrok nakładający alimenty na dziecko przestał obowiązywać, musisz uchylić je również sądownie.
Przepis artykułu 133 §3 k.r.i o. wskazuje, że rodzice mogą uchylić się od alimentów na pełnoletnie dzieci. Może się tak zdarzyć wtedy gdy alimenty na dziecko są dla nich nadmiernym uszczerbkiem. Druga sytuacja to taka, że dziecko może się samodzielnie utrzymać ale nie dokłada starań by tak się stało.
Pojęcie „nadmierny uszczerbek” nie zostało zdefiniowane. Dlatego w każdym przypadku należy ocenić, czy mamy z nim do czynienia. Oczywiście bierze się wtedy pod uwagę stan majątkowy rodzica czy jego zarobki.
Jako rodzice możecie się uchylić od alimentowania dorosłych dzieci. Prawnik rozwodowy doradzi Wam kiedy może się tak stać. Tak sytuacja jest wtedy gdy dzieci nie kontynuują nauki. Jak też wtedy gdy nie mają takiego zamiaru i nie poszukują pracy.
Jak mogę pomóc
Jako adwokat rozwodowy Warszawa, mogę doradzić co następuje. W sytuacji, kiedy pełnoletnie dziecko już podjęło pracę, ale jeszcze nie potrafi utrzymać się samodzielnie, załóż sprawę o obniżenie alimentów. Sądy nie biorą pod uwagę deklaracji rodziców do doraźnej pomocy finansowej dzieciom. Często sprawy z pozoru oczywiste takimi nie są, dlatego warto jest zasięgnąć pomocy prawnika.